Więcej na temat CWK oraz Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej znaleźć można na stronie:

www.cwk.grudziadz.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


wakatteren.jpg (84611 B)

metropol-dalipan.jpg (60015 B)

zawodnicy.jpg (89095 B)

hubertus.jpg (422682 B)

kawaleria blonia.jpg (91199 B)

ulanblonia.jpg (147558 B)

ewelkapagon.jpeg (63199 B)


Historia i tradycje naszego klubu

          Nasz ośrodek mieści się w Grudziądzu (kujawsko-pomorskie), mieście położonym nad brzegiem Wisły, nazywanym w okresie międzywojennym stolicą polskiej kawalerii. To właśnie tutaj w latach 1920-1939 wyszkolono prawie 5 tys. oficerów, służących we wszystkich pułkach Wojska Polskiego. Szkoła ta przeszła do historii pod nazwą Centrum Wyszkolenia Kawalerii. To właśnie jej instruktorzy stworzyli uznany na całym świecie „polski styl jazdy”. Dodatkowo jeszcze w słynnej grudziądzkiej twierdzy, zwanej Cytadelą, stacjonował 18 Pułk Ułanów Pomorskich.

   
(na zdjęciach: Oddział Szkolny Kawalerii przy ul. Warszawskiej, grudziądzcy kawalerzyści i Poczet konny 18 Pułku Ułanów Pomorskich, zdjęcia ze zbiorów FnRzTJP)

Zaczęło się od „PEGAZA”

            Klub Jeździecki „Rywal” jest kontynuatorem tradycji Klubu Jeździeckiego „PEGAZ”, założonego przy Stadninie Koni w Nowych Jankowicach w roku 1976  przez Stanisława Masłowskiego, lekarza weterynarii, ojca Michała Masłowskiego, który uznał, że najlepszą reklamą firmy będzie klub jeździecki. W Jankowicach zakupiono pierwsze konie, na których posadzono dzieci masztalerzy i koniuszych. Dzieci i młodzież chodziły wokół spraw końskich, poznawały codzienne życie stajni sportowej, uczyły się żyć z koniem i kochać sport jeździecki.
Z przymrużeniem oka przypatrywano się próbom organizowania sportu jeździeckiego, lecz pierwsze starty i pokazy w pobliskim Łasinie i Kwidzynie rozwiały wątpliwości. Zakupiono zestaw urządzeń do przeprowadzania zawodów sportowych, wybudowano hipodrom w Mędrzycach. Z tamtych czasów w pamięci zawodników i trenerów pozostały następujące konie: Etol, New Market – koń zakupiony w Anglii, który okazał się wybitnym skoczkiem i najlepszym koniem w karierze sportowej Michała Masłowskiego, Cumulus, Dalipan, Czort i Nonius. Trzon klubu „PEGAZ” stanowili Michał Masłowski i Adam Zawacki, którzy osiągnęli mistrzostwo w międzynarodowych turniejach rycerskich i zawodach skokowych.

   
(z kroniki klubowej: Michał Masłowski w konkursach skoków i ujeżdżenia, grudziądzki turniej rycerski)

Początki „Rywala”

              W 1990 roku Michał Masłowski założył pierwszy powojenny klub jeździecki w Grudziądzu. Stajnia mieściła się w lecznicy przy ulicy Dąbrowskiego, plac treningowy na miejscu targowiska dla zwierząt przy ulicy Łyskowskiego. Po roku działalności wybudowano drewnianą stajnię boksową na sześć koni.


(Stajnia "rywala" przy ul. Łyskowskiego, od lewej konie: Żeton, Malwa, Dalipan, Metropol)

Pierwszą mieszkanką stajni była klacz wielkopolska Farsa, której zaczęły towarzyszyć ogiery: konik polski Jegomość i wielkopolski Hatran. Następnie zakupiono siwego Metropola. Tam właśnie Farsa dochowała się swojego potomstwa. Ośrodek powiększał swój stan posiadania o kolejne konie: Pirat, Żeton, Jaskier, Wiara, Dalipan, Śnieg, Malwa, Fatma, Bandola, Milton i inne. Na konie wsiadało coraz więcej dzieci, tradycję rodzinną kontynuowali również synowie Michała Masłowskiego: Piotr i Wojtek. Już w grudniu 1990 roku odbyły się pierwsze zawody klubowe z konkursami na lonży dla najmłodszych i skokami przez przeszkody, które miały niebagatelną wysokość 30 cm :)

Dynamiczny rozwój

             Klub i jego coraz to liczniejsi zawodnicy, również z poza Grudziądza, nie poprzestali jednak na pierwszych startach. Rywal dzięki kolejnym sukcesom sportowym rozszerzającym się na obszar regionu, a z czasem i kraju, nie tracił motywacji do działania. Rozwój ośrodka był bardzo dynamiczny.
Po około dwóch latach swojej działalności, znów zmienił swoje położenie, przenosząc się tym razem na ulicę Waryńskiego, przy której znajduje się do dziś.
Początkowo przeniesiono tu zabudowania stajenne użytkowane pod poprzednim adresem, a więc drewnianą stajnię z sześciu boksów, barakowóz spełniający rolę siodlarni, w którym znajdowały się szafki i niezbędne wyposażenie dla koni i klubowiczów.
Z biegiem czasu stajnia stopniowo była rozbudowywana; powstały wiaty na siano i słomę, które jednak niedługo później ustąpiły miejsca nowym boksom, a same przemieściły się w najdalszą część zaplecza.

Siodlarnia również zmieniła lokalizację, dostawiono drugą przyczepę, w której urządzona została klubowa świetlica - miejsce spotkań, którego klimat tworzyły trofea zawodników. Wkrótce obie przyczepy zostały zastąpione drewnianym pawilonem o dużo większej estetyce i prezencji, a także lepszej funkcjonalności. Znajdują się w nim dwie siodlarnie: rekreacyjna i sportowa, paszarnia, pomieszczenie gospodarcze oraz świetlica z kominkiem.

Na zapleczu stajennym powstały kolejne boksy w stylu angielskim z przylegającym pomieszczeniem roboczym. Przy pierwotnych frontowych boksach utworzono zadaszenie, pod którym znajduje się myjka i 6 stanowisk uwiązowych do obsługi koni. Na miejscu dawnej myjki powstała dobudówka, będąca najpierw jednym dużym boksem, a z czasem przedzielona na 3 osobne.

 

W międzyczasie powiększeniu uległ plac treningowy, który został poszerzony od strony ulicy. Pojawiły się na nim spryskiwacze wodne, które umilają jazdę w trakcie letnich upałów oraz oświetlenie umożliwiające treningi w zimowe popołudnia i wieczory.

W roku 2005 w miejscu padoku dla koni, pojawiła się pierwsza konstrukcja hali, której boczne ściany zostały obite folią. Poza sezonem zimowym pełniła ona funkcję wybiegu dla koni z wydzielonymi kwaterami. Ostatecznie folię zastąpiły ściany drewniane z oknami w górnej części oraz lustra, nadając hali charakter krytej ujeżdżalni.

 

Relaksacyjne spacery koni zostały częściowo przeniesione na wydzielone wzdłuż palcu treningowego okólniki oraz sam plac treningowy.

Przy wejściu do ośrodka powstała zabudowa mieszkalna, w której obecnie znajduje się biuro "Rywala" oraz baza noclegowa między innymi dla uczestników kursów instruktorskich, które odbywają się tutaj od wielu już lat, podobnie jak egzaminy na odznaki jeździeckie. To właśnie dzięki prowadzeniu takiej edukacji jeźdźców "Rywal" uzyskał tytuł Centrum Szkolenia.

Powrót tradycji CWK do Grudziądza

           W 50 lat po rozpadzie Centrum Wyszkolenia Kawalerii, 10 września 1989 roku, ponad 300 oficerów polskiej kawalerii, absolwentów przedwojennego CWK zjechało do Grudziądza z różnych zakątków świata. Zjazdowi przewodniczył słynny jeździec, olimpijczyk mjr Janusz Komorowski (z 1. Pułku Ułanów Krechowieckich). Podczas II zjazdu kawalerzystów w roku 1990 zaproponowano utworzenie w Grudziądzu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, której celem jest organizowanie i prowadzenie działalności muzealnej związanej z historią jazdy polskiej, upowszechnianie jej dziejów oraz popularyzacja tej tematyki.
W radzie fundacji zasiadł m. in. Michał Masłowski.

           W dniu 16 sierpnia 1998 roku podczas jubileuszowego, X zjazdu kawalerzystów w Grudziądzu, zarząd Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, za działalność i dążenie do szerzenia tradycji jeździeckich miasta, nadał Ośrodkowi Jeździeckiemu "Rywal" imię Centrum Wyszkolenia Kawalerii, pod patronatem którego funkcjonuje do dziś.

   

"... Uroczystość nadania odbyła się na terenie klubu, gdzie Szef Szkoły Podchorążych Kawalerii w CWK - mjr Witold Szaniawski, odsłonił tablicę pamiątkową.
Podczas uroczystości odbył się pokaz władania bronią białą w wykonaniu Macieja Skowronka z Podkowy Leśnej, po którym swoje umiejętności w pokonywaniu przeszkód zaprezentowali klubowi zawodnicy..."

(KiR 19/1998,"Szczególny dzień dla Rywala", tekst Iwona Guzmann)

        Następnie z inicjatywy kawalerzystów, w sierpniu 2006 roku na grudziądzkich błoniach, z udziałem inicjatorów oraz kadry OJ "Rywal", odsłonięto tablicę poświęconą koniom kawaleryjskim – najwierniejszym przyjaciołom ułanów.

 

Udział klubu w życiu miasta

              Klub nasz włączył się na stałe w życie miasta. Początki w jego udziale sięgają roku 1992, kiedy to 20 czerwca, w 700-ną rocznicę miasta, po raz pierwszy na Błoniach grudziądzkich odbyły się zawody w skokach przez przeszkody, organizatorem których był właśnie "Rywal". Oprócz konkursów skokowych zapewniono atrakcje dla publiczności takie jak: wyścigi na koniach rasy ardeńskiej, pokaz kunsztu rycerskiego, przejażdżki w siodle oraz bryczką. Od tego momentu imprezy jeździeckie stały się nieodłącznym elementem corocznych obchodów Dni Grudziądza i nie tylko.

 

Do roku 2003 w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, również na Błoniach, odbywały się turnieje rycerskie, w których brali udział rycerze Polski północnej, a w latach kolejnych ich miejsce zajęły wyścigi konne, które obecnie rozgrywane są co 2-3 lata.
Każdej imprezie towarzyszą dodatkowe atrakcje związane z końmi takie jak: pokazy woltyżerki, kaskaderów konnych i motocyklowych - wyścig konia z motocyklem, jazda w damskim siodle, tresura koni, pokazy zaprzęgów i wiele innych.

   

            W ramach uroczystości państwowych i miejskich do roku 2012, klub wystawiał konny poczet sztandarowy w ułańskich rzędach. Dodatkowo dla jeźdźców i miłośników koni organizowane są Hubertusy - jesienne pogonie za lisem, bale koniarza, rozgrywki klubowe, spotkania klubowiczów przy ognisku.

   

Konie dla każdego

           Każdy amator jazdy konnej, przychodzący do naszego ośrodka rozpoczyna naukę na poziomie rekreacji, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów ćwiczy umiejętność poprawnego dosiadu, kierowania koniem, pokonywania pierwszych przeszkód, zdobywa wiedzę jeździecką, niezbędną do współpracy z koniem. Uczestniczy również w życiu stajni, wspólnych spotkaniach i imprezach.
Po zdobyciu podstawowych umiejętności jeździeckich przechodzi na coraz to bardziej zaawansowane poziomy treningów, a w ramach rekreacyjnych rozgrywek jeździeckich organizowanych w ośrodku, zaczyna stawiać pierwsze kroki na parkurach jeździeckich, które wprowadzają go w świat sportu jeździeckiego. Ci, którzy decydują się na dalsze podnoszenie swoich umiejętności i wytrwają w duchu sportowców, zaczynają treningi pod okiem Michała i Piotra  Masłowskich, oraz starty w coraz to wyższych konkursach klas P, N i C. Dzięki systematycznej i solidnej pracy zawodników i trenerów, klub osiąga doskonałe wyniki w konkurencjach ujeżdżenia, skoków przez przeszkody, powożenia, na terenie regionu i Polski.

   

        Pamiętajmy jednak, że konie i jazda konna to nie tylko sport i rywalizacja, ale również czynny wypoczynek, oderwanie się od codziennych obowiązków, przyjemność obcowania ze zwierzęciem, możliwość obserwacji świata z końskiego grzbietu podczas wyjazdów w teren i wiele innych przyjemności, które warto poznać i wpleść w swoje często zabiegane dzisiaj życie.